SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO NEDİR ?

İlk başta SEO’yunun kelime anlamından başlamak gerekise; SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak isminden de anlaşılacağı üzere internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.

Intro
Kelime Analizi
SEO için Kelime Analizi Planlanır
Rakip Analizi
SEO için Kelime Analizi Planlanır
Site İçi Optimizasyon
Site İçi Optimizasyon Planlanır
Site Dışı Optimizasyon
Site Dışı Optimizasyon Planlanır
Harekete Geçme
SEO artık hayata geçer
Dönüşüm & Raporlama
Dönüşüm Optimizasyonu Yapılarak Raporlamalar Çıkartılır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. “Google”, aramalarda her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. Kalite dediğimiz konu, site içi optimizasyonlar, popülerlik konusu da site dışı yapılan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmasının aslında bir ön hazırlığı ve planlaması mevcuttur. Yapılacak doğru analizler doğrultusunda ilerleyen projeler her zaman başarıya ulaşabilmektedir. Şimdi bu konuları alt başlıklar halinde inceleyerek nasıl SEO çalışması yapılır? Sorusuna cevaplar bulacağız.

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Site içeriğimizde kullandığımız metinlerin, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Sitemiz için hazırladığımız yazılarımız ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi okuyacak ve sayfamızda zaman geçirecektir. İçeriklerimizde kullandığımız görsellerimizde en az metin içeriklerimiz kadar önem teşkil etmektedir. Sitemizde kullandığımız görsellerimiz özgün ve kaliteli olması hem sitemizin kalite puanını yükseltecek hem de ziyaretçilerimizin gözünde özgün bir izlenim bırakacaktır.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

Doğru bir SEO çalışması ile pazarladığınız ürün veya hizmeti potansiyel müşterisine daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra pazarlama faaliyeti gütmeyen bir web sitesine sahip olsanız bile şirketinizin tanınırlığını, marka değerini profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti ile artırabilir ya da sitenizin ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.

Site İçi SEO Nedir?

Arama motorları, web sitelerine belirlenen kurallar dahilinde kalite puanları vermektedir. Bu kalite puanları, sitemizin genelinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerimiz, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve belli başlı arama motoru etiketleri ile sağlanmaktadır. Site içi optimizasyonunda temel amacımız, kaliteli ve kullanıcı yararı olduğumuzu arama motorlarına kanıtlamaktır. Bir web sitesi nasıl kullanıcı dostu olur? Sitemi nasıl hızlandırmalıyım?

Dış SEO Çalışması Nedir?

Dış SEO çalışması, isminden de anlaşılacağı üzere site dışında gerçekleşen tüm etkileşimi ve paylaşımları içermektedir. Bu çalışmayı internet projelerinin popülaritesini ve bilinirliğini arttırmak olarak da düşünebiliriz. Site dışı SEO, oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. SEO çalışmasında en büyük hataların yapıldığı ve sitelerin Google’dan silinmesine kadar giden yolun en büyük nedenleri arasında; Google’ı kandırmaya yönelik yapılan site dışı paylaşımları gösterebiliriz. Doğallıktan uzak ve suni popülerlik ile gerçekleştirilen site dışı çalışmalar, bugün olmasa bile yakın gelecekte sitemizi tehlikeye atacaktır. Google, bu gibi suni paylaşımları tespit etmek üzere üst düzey performans göstermektedir. Olumsuz tespitlere maruz kalan web siteleri, zamanla sıralamalarda kayıplar yaşayarak geri dönüşü zor yollara girmektedir.

SEO'nun açılımı: Search Engine Optimization. Türkçeye, Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmektedir.
SEO’ya uygun düzenlenmiş bir web sitesi, diğer sitelerin arasından sıyrılarak arama sonuçlarında görünürlüğünü, buna bağlı olarak trafiğini artıracaktır. SEO çalışması daha doğal ve kalıcı bir çözüm olduğundan site sahipleri tarafından tercih edilmektedir.
 
SEO ve SEM hizmetlerini karşılaştıran kullanıcıların sık sık sorduğu sorulardan biri de "Neden SEO Hizmeti Almalıyım?" sorusudur. SEO, reklam çalışmalarıyla kıyaslandığında etkilerini çok daha uzun vadeli süreçte görüntüleyebileceğiniz bir çalışmadır. Ancak bu SEO'nun reklam çalışmalarından daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Kapsamlı bir SEO çalışması ile uzun vadede reklam gideri olmaksızın sektörünüzün en çok aranan sorgularında üst sıralarda olabilir ve ayrıca içerik pazarlaması gibi kanallarla hedeflediğiniz kitleyle mümkün olan her sıcak noktada etkileşime geçebilirsiniz. Tüm bu hususları göz önünde bulundurarsanız; SEO'yu markanıza yapacağınız bir yatırım olarak dahi konumlandırabilirsiniz.
Organik arama trafiği, herhangi bir reklam ya da sponsor ücreti ödemeden doğal bir şekilde arama motoru sonuçlarından web sitenize gelen oturumları ifade eder.
SEO çalışmaları sonuçları genel olarak ortalama 6 ay olduğu söylenmektedir. Fakat bu süre SEO ajansının performansına ve yazılımsal eksikliklerin hızlı bir şekilde yapılmasına da bağlıdır. Yönettiğimiz SEO projelerinde genellikle ilk aydan sonuçları görmeye başlamaktayız.
Hemen Ara
+90 (522) 533 31 81
Mail
hello@dijitalox.com
Ziyaret Edin
Tekstilkent A11/52
Bize Ulaşın

Bize Burdan Ulaşabilirsiniz.